PRESS CENTRUM

Přidat/aktualizovat adresu
Hlavní katalog

Inzerce zde
Kontakty
O nás
Reference
Napsali o nás
Tiskové zprávy

Neplatiči
Napište nám!
 

 
Zavolejte do klubu!
Pro všechny naše čtenáře jsme připravili novinku v podobě Klubu Modrých a WWW stránek. Společně s téměř 40 partnery získáte členstvím spoustu výhod a slev například při přiipojení na internet, koupi počítače apod. Informace zde...
Zaregistrujte se
Chcete mít přehled o novinkách na našich serverech? Čekáte na nové informace na našich stránkách? Stačí, když vyplníte formulář a pravidelně vám budeme zasílat vyžádané informace.
Mám zájem o ...
- zaslání aktuálního katalogu
- předplatné dalších vydání
Zavolejte nám!
Nevíte si rady, máte jakýkoliv dotaz? WWW STRÁNKY
jsou tu pro vás!
tel.: (02) 6126 2442
Ikona pro Vás!
Pokud vám naše stránky pomohly najít hledanou firmu či informaci, budeme velmi rádi když na nás upozorníte ...!
Počítačové Fórum ´99
Pod záštitou II. ročníku kampaně Březen - měsíc Internetu se uskuteční ve dnech 15. - 18.3. první ročník veletrhu informačních technologií na internetu Počítačové Fórum '99
APO
Jako člen Asociace poskytovatelů obsahu sítě internet (http://www.apo.cz) vás srdečně zveme na domovské stránky APO. Stanete se i vy členem APO?
Reklama
Nejen na našich webech WWW STRÁNKY, MODRÉ STRÁNKY a ČESKÝ AMAZON, ale i na zajímavých serverech interSEIF či Unie vydavatelů si u nás můžete objednat reklamu. Seznamte se v případě zájmu s aktualním ceníkem reklamy.


iDNES Český Amazon


Hledej :
  Tip: klíčová slova pište s diakritikou ...
Nové adresy ~ Aktuálně ~ Víte, že... ~ Články
 
 

INVEX-Computer na vlnách internetu

Dalším z mnoha příkladů možností internetu v poslední době můžeme určitě považovat živé vysílání Rádia Invex na letošním osmém veletrhu informačních a komunikačních technologií. O zajímavém projektu jsme si povídali s panem Martinem Mrázkem, redaktorem vysílání.

Letos premiérově byl vysílán speciální rozhlasový pořad Rádio Invex po internetu. Jak celý projekt vznikl a kdo se v něm angažoval?

S nápadem přišla firma Internet servis, která s námi spolupracuje i v řadě jiných věcí, a myšlenka padla na úrodnou půdu. I když to na první pohled možná někomu připadá jako nejistá a nepromyšlená "hurá akce" bez předchozího odhadu, jaké budou výsledky, opak je pravdou. Český rozhlas už totiž zhruba rok přenáší na internet celé své vysílání na adrese

http://www.rozhlas.cz a ohlasy posluchačů jsou značné. Nelze si samozřejmě představovat, že si lidé často pouští rádio z internetu jen jako zvukovou clonu. Internetoví posluchači si většinou cíleně vyberou pořad, který si pak pustí přes internet, neboť jsou např. na opačné polokouli. Velký zájem (řádově stovky) byl např. při olympijských hrách v Naganu. Z těchto zkušeností už není tak daleko k nápadu vysílat při určité vhodné události na speciální internetovou stránku. K realizaci projektu samozřejmě výrazně přispěli i naši partneři - FCC Folprecht, Eunet Czechia (zajišťoval internetové připojení) a BVV.

Jaká byla odezva na vysílání a máte přehled o počtu lidí, kteří vysílání sledovali?

To bohužel není vůbec jednoduchá otázka. Fakt, že se počet přístupů už v prvních dnech pohyboval v řádu tisíců, přeci jen mnoho neznamená. Přeci se jen těžko rozlišuje, jestli na stránku někdo pouze nakoukl a zjistil, že v počítači nemá ani zvukovou kartu a že má tudíž smůlu, nebo jestli ten, kdo zvuk má, tam byl 5 sekund. Celkově je třeba mít stále na paměti, že to byl v první řadě pilotní projekt, od kterého Český rozhlas očekával spíš získání zkušeností, než masového ohlasu lidí. Každopádně odborná veřejnost na INVEXu ocenila šíři spektra informací, které jsme nabízeli. Přesný počet přístupů na server nyní analyzuje Internet servis a konečná čísla budou k dispozici co nejdříve.

Mluvíte o získání zkušeností. Co vám tedy Rádio Invex přineslo?

V první řadě to, že velikou váhu mají upoutávky na internetové rádio, které vysílal Český rozhlas 1 - Radiožurnál a Český rozhlas 2 - Praha. Nelze si představovat, že lidé najdou Rádio Invex sami. Je nám navíc jasné, že napříště bude nezbytné, aby se upoutávky objevily ve vysílání častěji a dříve, než jeden dva dny před akcí. Dál si myslím, že bude nezbytné připravovat celé vysílání víc dopředu a ještě před začátkem veletrhu alespoň rámcově vědět, kdo kdy přijde do vysílání. Tak totiž bude možné předem sestavit konkrétní program vysílání, ze kterého si zájemci vyberou, co chtějí slyšet. Dále se dají na stránky veletržního vysílání umístit nějaké hlasovací ankety, ze kterých přeci jen přichází víc odpovědí, než z posílání e-mailů apod.

Kolik lidí se podílelo na vysílání? Jde nějak přiblížit technickou náročnost Rádia Invex?

Aktivně jsme vysílali tři redaktoři a za mixážním pultem seděl technik (ten měl ovšem kolegu na vystřídání). Další redaktor z Českého rozhlasu 2 - Praha se podílel na přípravě předtočených rezerv do vysílání. Co se týče technické náročnosti, myslím že efektivnějšího využití techniky bychom už jen těžko dosáhli. Kromě onoho mixážního pultu, CD přehrávače a pouhých dvou mikrofonů jsme měli tři počítače Compaq, do kterých se ukládalo celé naše živé vysílání, aby mohlo být reprízováno, a ve kterých jsme měli uložené i všechny předtočené materiály. Pokud někdo z nás natočil nějaký rozhovor mimo studio na minidisk, tak jej na minidisku rovnou sestříhal a přímo z něj odvysílal. Tím myslím, že na stole prostě ležel jeden malý kablík s koncovkou, kterým se minidisk přímo spojil do pultu, aby se mohl pustit záznam.

Nyní je na stránkách http://radio.invex.cz uvedeno, že vysílání skončilo. Nebylo by zajímavé umístit na stránku nějaké záznamy například rozhovorů se známými lidmi, aby se k nim návštěvník mohl po nějakém čase vrátit?

Souhlasím. V tuto chvíli máme zvukovou kopii všeho, co se odvysílalo, připravujeme výběr a ten se na stránkách zanedlouho objeví.

Chystáte podobný projekt i příští rok nebo u příležitosti podobné události, jako je INVEX?

Já budu rád za obojí, tedy nejen za internetové vysílání z INVEXu, ale i z dalších veletrhů. Dobrým signálem je, že představitelé BVV se tváří pozitivně. Samozřejmě nyní je jen pár dnů po INVEXu a Český rozhlas si musí vše pečlivě vyhodnotit. Každopádně lze říct, že se připravuje několik dalších projektů internetového vysílání vázaných nejen na INVEX.

Děkuji za rozhovor
-pr-

http://radio.invex.cz

 

(c)1998 Agentura Modré stránky s.r.o.