PRESS CENTRUM

Přidat/aktualizovat adresu
Hlavní katalog

Inzerce zde
Kontakty
O nás
Reference
Napsali o nás
Tiskové zprávy

Neplatiči
Napište nám!
 

 
Zavolejte do klubu!
Pro všechny naše čtenáře jsme připravili novinku v podobě Klubu Modrých a WWW stránek. Společně s téměř 40 partnery získáte členstvím spoustu výhod a slev například při přiipojení na internet, koupi počítače apod. Informace zde...
Zaregistrujte se
Chcete mít přehled o novinkách na našich serverech? Čekáte na nové informace na našich stránkách? Stačí, když vyplníte formulář a pravidelně vám budeme zasílat vyžádané informace.
Mám zájem o ...
- zaslání aktuálního katalogu
- předplatné dalších vydání
Zavolejte nám!
Nevíte si rady, máte jakýkoliv dotaz? WWW STRÁNKY
jsou tu pro vás!
tel.: (02) 6126 2442
Ikona pro Vás!
Pokud vám naše stránky pomohly najít hledanou firmu či informaci, budeme velmi rádi když na nás upozorníte ...!
Počítačové Fórum ´99
Pod záštitou II. ročníku kampaně Březen - měsíc Internetu se uskuteční ve dnech 15. - 18.3. první ročník veletrhu informačních technologií na internetu Počítačové Fórum '99
APO
Jako člen Asociace poskytovatelů obsahu sítě internet (http://www.apo.cz) vás srdečně zveme na domovské stránky APO. Stanete se i vy členem APO?
Reklama
Nejen na našich webech WWW STRÁNKY, MODRÉ STRÁNKY a ČESKÝ AMAZON, ale i na zajímavých serverech interSEIF či Unie vydavatelů si u nás můžete objednat reklamu. Seznamte se v případě zájmu s aktualním ceníkem reklamy.


iDNES Český Amazon


Hledej :
  Tip: klíčová slova pište s diakritikou ...
Nové adresy ~ Aktuálně ~ Víte, že... ~ Články
 
 

Televize na internetu

V rámci letošního veletrhu informačních a komunikačních technologií INVEX-Computer byly představeny různé nové projekty, které ukazují, jakým směrem se asi bude vyvíjet jedna oblast internetu, totiž on-line zpravodajství, například formou televizního přímého přenosu. O projektu TV24, který právě z veletrhu přímé přenosy návštěvníkům internetu přinášel, jsme si povídali s jeho iniciátorem Petrem Stránským.

Nazval jsem Vás duchovním otcem projektu, osvítil vás opravdu nějaký duch nebo považujete realizaci jednoho z prvních projektů za naprosto přirozený vývoj zpravodajství na internetu?

Předně bych rád zdůraznil, že otcové jsou dva, kromě mé osoby je to ještě Antonín Drahovzal, ředitel společnosti Planeta.cz. Smyslem tohoto projektu bylo především naznačit možnosti budoucího vývoje zpravodajství nejen na internetu, ale i možnosti konvergence televize a internetu v informační médium, jenž sdílí všechny výhody obou a naopak za sebou zanechává omezení. Pokud tedy konkrétně odpovím na vaši otázku - považuji obrazové zpravodajství, ať už ve formě videa nebo televize, za další postupný krok ve formě zpravodajství na internetu. Důvod je jednoduchý, kombinace obrazové a zvukové informace je nejefektivnějším a nejpřirozenějším způsobem distribuce informací pro lidské bytosti.

Některé z projektů již proběhly před samotnou TV24, mám na mysli například zádušní mši za Olgu Havlovou. Máte nějaké výsledky, alespoň přibližné, kolik lidí přenos shlédlo?

Vlastní vysílání TV24, které bylo k dispozici vlastně na jeden týden, shlédlo téměř 50 tisíc lidí, kdy 5 tisíc z nich se pravidelně k vysílání vracelo. Nicméně tento počet mohl být ještě o poznání vyšší, neboť díky absolutní saturaci vysílací linky občas docházelo k neuspokojení všech zájemců o shlédnutí vysílání. Převážná většina diváků byla z ČR, ale existovala i určitá skupina zahraničních diváků, zejména z USA.

Můžete přibližně nastínit cestu "nahrávky", kterou prodělá, než se dostane z kamery až na internet k divákovi?

Větší část z celého řetězce je velmi podobná normálnímu televiznímu vysílání. Tedy snímáme obraz kamerou, buď do záznamu nebo přímo pro další zpracování. V prvním případě se nahraná kazeta dostane do střižny, kde se zpracuje do konečné podoby, přidají se znělky, titulky, jiný materiál apod. Potom odchází do dabingového studia, kde je přidána anglická verze zvuku. A nakonec se ocitne na odbavovacím pracovišti, kde se podle vysílacího schématu vloží do příslušného stroje, který je v určenou dobu spuštěn. Tady se scházejí cesty živého vysílání a připravených pořadů, kde přes kontrolní stanoviště a monitory konečně odchází do počítačového zpracování. V případě živého vysílání je ještě kombinován prostřih se záznamy nebo on-line počítačem. V počítači je potom převeden do digitální formy a předán serveru, odkud jej mohou již sledovat diváci. V případě TV24 existovaly čtyři takové počítače, neboť diváci mohli sledovat 4 rozdílné streamy podle kvality své linky a zvoleného obsahu.

Co říkají na přímý přenos české telefonní linky, máte od uživatelů připojených přes telefon nějakou odezvu? Jaké technické parametry musí mít uživatel pro připojení i vybavení počítače, aby vysílání mohl sledovat?

Jak jsem se již zmínil v předchozí odpovědi, existovaly dvě různé úrovně přenosu. Jedna, slabší, byla určena právě pro uživatele modemů s rychlostí alespoň 28 kb/s. Odezvy byli vesměs kladné, pokud nastal nějaký problém, jeho příčina se nacházela někde jinde, než v lince mezi uživatelem a jeho providerem. Minimální vybavení je normální multimediální počítač - Pentium, 16 MB RAM a 28,8 kb/s modem nebo jiný způsob připojení do sítě. Podle posledních průzkumů většina uživatelů připojených na internet takové vybavení má a většinou ještě daleko lepší.

Neuvažujete vystavit na stránku http://www.tv24.cz nejzajímavější části vysílání jako zpětný pohled na veletrh? Spousta lidí bylo na INVEXu zaměstnáno natolik, že by asi možnost jakési videotéky uvítalo...

Ano, pracuje se na vytvoření videotéky, kde budou umístěny všechny příspěvky, které byly i které nebylo možné odvysílat. TV24 ale skutečně nebyla o INVEXu, ale o informačních technologiích jako takových, takže není jen zajímavá pro ty, kteří se chtějí podívat, co se dělo na veletrhu, ale pro všechny, kteří se kolem IT točí.

Co chystáte pro multimédií chtivé uživatele českého internetu a kdy se můžeme těšit na další projekty?

Něco určitě přichystáme, na některých projektech se již pracuje. Nicméně teď mohu říci pouze, nechete se překvapit.

Děkuji za rozhovor
-pr-

http://www.tv24.cz

 

(c)1998 Agentura Modré stránky s.r.o.