CESKE NOVINY Zahranicni zpravodajstvi

Sýrie: Izrael přilil rozhodnutím o ropě olej do ohně

Golanské výšiny DAMAŠEK - Damašek v sobotu označil izraelské rozhodnutí zahájit průzkumné ropné vrty na Golanských výšinách za nebezpečný precedens nového napětí a ohrožení míru na Blízkém východě. Podle syrského deníku Tišrín je rozhodnutí o vrtech šílenství.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu povolil v pátek národní ropné společnosti zahájit průzkumné ropné vrty na Golanech, které Izrael okupuje od roku 1967 a jejichž navrácením Damašek podmiňuje obnovení mírových rozhovorů s židovským státem.
Netanjahu se vědomě snaží zadusit jakoukoli naději na obnovení mírového procesu. Nikdo neuznává izraelskou anexi Golan a veškerá opatření Izraele na tomto syrském území jsou zbytečná a bezcenná. V oblasti nezavládne mír, dokud Izrael Golany nevrátí stejně jako všechna arabská území okupovaná od roku 1967. Golanské výšiny jsou klíčem k míru nebo k válce, napsal list.
Podle listu Haarec Netanjahu vrty povolil již před dvěma měsíci, přičemž své rozhodnutí nekonzultoval se svými vojenskými poradci.
Izraelská ropná společnost investovala do předběžných půdních sondáží na Golanech již milión dolarů. Očekává, že v případě otevření ložisek se zde vytěží dva milióny barelů ropy.
Žádost izraelské ropné společnosti o provedení průzkumných vrtů na Golanech vláda zavražděného premiéra Jicchaka Rabina a po něm i Šimona Perese zmrazila s ohledem na vztahy se Sýrií.

Rybkin odjede do Čečenska

Rybkin MOSKVA - Nově jmenovaný tajemník prezidentské Bezpečnostní rady a osobní zmocněnec ruského prezidenta Borise Jelcina pro Čečensko Ivan Rybkin odjede v nejbližších dnech do Čečenska, aby se na místě seznámil se situací v této kavkazské republice. Oznámila to dnes ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na dobře informované povstalecké zdroje v Grozném.
Uvedla dále, že se Rybkin, který ve funkci nahradil generála Alexandra Lebedě, jenž mír mezi Moskvou a čečenskými povstalci letos v létě osobně dojednal, pravděpodobně již v pondělí v Grozném sejde k rozhovorům s předsedou čečenské koaliční vlády Aslanem Maschadovem.
Další Rybkinův program v Čečensku zatím nebyl upřesněn a není ani známo, s kým bude ještě kromě Maschadova jednat.
O víkendu bude v Grozném jednat rusko-čečenská komise, která se zabývá otázkami rekonstrukce válkou zničené republiky. Lze očekávat, že Rybkin se sejde se členy komise a navštíví také některé okresy, aby získal konkrétní osobní poznatky o situaci v Čečensku.
Promoskevský prezident Doku Zavgajev, který se začátkem týdne v Moskvě sešel s Rybkinem, ve čtvrtek ostře kritizoval Lebeděm dojednanou dohodu. Podle Zavgajeva čečenská koaliční vláda v čele s Maschadovem nemá žádné mechanismy k řízení země a ani spolehlivé napojení na federální ruské úřady. Zavgajev v rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS dále vyslovil názor, že tuto vládu nelze nazývat koaliční, poněvadž je zcela jednobarevná, protože v ní není žádný zástupce dosavadní vlády, kterou zatím "nikdo neodvolal".

Kancléř Kohl zahájí návštěvu Indonésie rybolovem

Kohl JAKARTA - Spolkový kancléř Helmut Kohl v sobotu přicestoval do Jakarty na čtyřdenní návštěvu Indonésie. Účelem jeho cesty je posílit bilaterální vztahy obou zemí. Jednat má o ekonomických otázkách a dodržování lidských práv. Doprovází jej ministři a na 60 představitelů německého obchodu.
Z jakartského letiště jej hned po příletu dopravila helikoptéra na ostrov Bira Kecil, kde bude soukromým hostem prezidenta Suharta. V neděli mají oba v plánu společný rybolov. V pondělí pak zahájí oficiální dialog týkající se nejrůznějších témat včetně lidských práv. Diplomaté a pozorovatelé soudí, že převažovat budou témata ekonomická.
V Kohlově doprovodu jsou ministři hospodářství Günter Rexrodt, spojů Wolfgang Bötsch a školství, vědy, výzkumu a techniky Jürgen Rüttgers.
Portugalský premiér Antonio Guterres před cestou kancléře požádal, aby v Jakartě jednal o "nepřijatelných podmínkách", jež vládnou na bývalém portugalském a nyní indonéském Východním Timoru. Laureát Nobelovy ceny za mír a aktivista za nezávislost ostrova José Ramos Horta kancléře požádal, aby Suharta donutil stáhnout z Východního Timoru vojsko. Analytici však těmto prosbám dávají malou šanci, protože Khol a Suharto jsou blízcí přátelé a Khol nebude chtít prezidenta dostat do trapné situace.
Nynější schůzka je již třetí v tomto roce. Oba státníci se setkali v dubnu v Bangkoku a v červnu, když byl Suharto na lékařské prohlídce v Německu.
Indonésie je první zastávkou Kohlovy asijské cesty. Dalšími budou Filipíny a Japonsko. Německo je s více než pěti miliardami dolarů pátým největším investorem v Indonésii. Do Manily Kohl odjede v úterý.

Prehledy
Souhrny nejdůležitějších zpráv zahraničního servisu ČTK - stručný přehled všech významných informací ze světa - na webové stránce jsou doplňovány čtyřikrát denně

Zpravy
Vybrané zprávy zahraničního servisu ČTK - popisují události politického, společenského a kulturního života ve světě - na webové stránce jsou doplňovány dvakrát denně