CESKE NOVINY Ekonomicke zpravodajstvi

Chemapol Group navýší základní jmění minimálně o 500 miliónů

Chemapol logo PRAHA - Navýšení základního jmění o 500 miliónů korun až 1,64 miliardy formou tuzemské emise akcií schválila páteční valná hromada a.s. Chemapol Group. O konečné výši rozhodne představenstvo společnosti.
Jak ČTK dnes po jednání hromady řekl prezident společnosti Václav Junek, akcie by měly být emitovány ještě letos v prosinci. První kolo bude nárokové pro současné akcionáře. Pokud zbudou nějaké akcie, předpokládá se, že druhé kolo bude mít formu veřejného úpisu. "Organizací emise je po vzájemné dohodě pověřena Komerční banka a naším poradcem je spřátelená firma Expandia Finance," sdělil Junek. Navýšení základního jmění je směrováno tak, aby odpovídalo celkovým majetkům a podnikatelským záměrům firmy, podotkl.
Valná hromada se konala o nějaký týden později, protože se rozhodovalo, zda navýšit základní jmění formou zahraniční či tuzemské emise, informoval prezident.
Podle informací ČTK původně Chemapol počítal do konce roku s mezinárodní emisí obligací v minimální výši 600 miliónů korun. Tím mělo být navýšeno základní jmění společnosti ze současných 1,68 miliardy korun na 2,2 až 2,5 miliardy. O tuzemské emisi podnik uvažoval až v příštím roce. Vzhledem k dlouhotrvajícímu zájmu o akcie této společnosti v ČR přistoupil k tuzemské emisi.
Poslední zvýšení základního jmění společnosti o 800 miliónů korun na 1,68 miliardy schválila mimořádná valná hromada 13.května. Hlavními důvody kroku byly kromě získání prostředků pro financování investičních záměrů také posílení kapitálové základny holdingové společnosti.
Chemapol Group patří k největším českým obchodním společnostem. Loni hospodařil s čistým ziskem 62,096 miliónu korun při obratu 40 miliard korun. Celkové výnosy přitom byly téměř 1,617 miliardy korun a náklady necelých 1,549 miliardy. Za letošních prvních šest měsíců měla skupina čistý zisk 290 miliónů a konsolidovaný obrat asi 29 miliard korun.
Podle jednotlivých směrů podnikání bylo založeno pět subholdingů, které postupně získají majetkové podíly podle náplní v současných dceřiných firmách Chemapol Group. Každý subholding bude mít právní formu akciové společnosti. Některé dceřiné společnosti, jako Omnipol či Facium, však zůstanou v přímé vazbě na skupinu. Naopak holding Expandia, který zastřešuje subjekty o celkové hodnotě aktiv téměř deset miliard korun, Chemapol Group nedávno odprodala.

32 prodejců automobilů na výstavě Formule Zlín

Autosalon MALENOVICE (okres Zlín) - Přes 30 prodejců automobilů z ČR se účastní 1.ročníku prodejní výstavy užitkových, osobních a speciálních automobilů, která začala ve čtvrtek a potrvá do neděle 27.října ve Stálém výstavním centru Malenovice u Zlína. Součástí je výstava motocyklů, logistiky, skladování a distribuce. Zpravodajce ČTK to v pátek řekl manažer pořádající akciové společnosti Expo Zlín Jaromír Horňáček.
Zájemci si mohou vybrat vozy vyšší cenové skupiny jako Jaguar, Volvo, Rover, Audi nebo Chrysler. Pro méně movitější návštěvníky jsou nabízeny přístupnější značky, mj. Fiat, Lada nebo Daewoo, uvedl. Z nákladních automobilů jsou prezentovány Avie a "Tahač roku 96" Scania.
Expo Zlín připravila bohatý doprovodný program, který vyvrcholí v sobotu odpoledne. Mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou vystoupí pelhřimovská agentura Dobrý den se svými rekordmany. Nebude scházet ani Železný Zekon, který předvede tažení kamionu na laně, tlačení vozidla oštěpem opřeným o krk a přejíždění člověka automobilem.

Mezinárodní veletrh FIMA'96

PRAHA - Třetí ročník mezinárodního veletrhu finančnictví, marketingu a informačních systémů FIMA'96, mezinárodní specializovaná výstava a burza Export-import'96 a výstava Vlajkové lodě slovenské ekonomiky se uskuteční 29.-31.října na pražském Výstavišti. Zpravodaji ČTK to sdělila vedoucí propagace Výstaviště Praha Jaroslava Rousková.
FIMA'96 je orientována na finančnictví, marketing, informační systémy a realitní systémy. Osu veletrhu, kterého se zúčastní více než 60 vystavovatelů, tvoří orientace na finanční a poradenský servis pro podnikatele. Jeho cílem je přispět k tvorbě image finančních institucí v povědomí zákazníka.
Hlavním záměrem výstavy Export-import'96 je vytvoření příznivých podmínek pro prezentaci firem, institucí a zemí, které chtějí realizovat své záměry v oblasti mezinárodního obchodu. Své vybrané společnosti bude prezentovat mj.Maďarsko. Celkem se výstavy zúčastní více než třicet společností.
Pod názvem Vlajkové lodě slovenské ekonomiky se představí 36 nejlepších firem ze Slovenska. Půjde o největší expozici slovenské ekonomiky na zahraničním trhu.

Prehledy
Souhrny nejdůležitějších zpráv ekonomického servisu ČTK - stručný přehled všech významných informací z domácího i světového hospodářského života - na webové stránce jsou doplňovány čtyřikrát denně
Zpravy
Vybrané zprávy ekonomického servisu ČTK - popisují hospodářské události doma i ve světě - na webové stránce jsou doplňovány čtyřikrát denně