CESKE NOVINY Sport

Sampras dosáhl vysněného vítězství; Edberg obdrží cenu

Pete Sampras STUTTGART - Světová jednička Američan Pete Sampras dosáhl ve čtvrtfinále tenisového turnaje ve Stuttgartu vysněného vítězství, když ve čtvrtfinále porazil svého krajana a olympijského vítěze Andre Agassiho. Sampras vyprovodil miláčka publika z kurtu po 57 minutách hry po setech 6:4 a 6:1. "Byl to den, o jakém se vám zdá," prohlásil pětadvacetiletý Sampras po skončení zápasu. Vše, co jsem zkusil, to vyšlo. Snad nikdy už nemůžu hrát lépe," dodal.
Sampras porazil svého o rok staršího soupeře pojedenácté z devatenácti vzájemných střetnutí a třikrát jej dovedl porazit ve finále prestižních grandslamových turnajů. Naposledy v loňském roce na US open.
I přes zvučná jména a slova vítěze však zápas příliš vysokou úroveň neměl. Agassi byl hodně vzdálen svému nejlepšímu výkonu, ačkoli potřebuje body pro zisk jednoho ze tří volných míst na listopadové finále ATP v Hannoveru.
"Jsem vždy nadšen, když Andre nedokáže returnovat můj servis," konstatoval Sampras. "Ale dnes bylo těžké mě porazit, zahrál jsem jeden z mých pěti nejlepších zápasů kariéry," dodal spokojeně.
Sampas se v semifinále střetne v sobotu s Janem Siemerinkem z Nizozemska, který se vypořádal s pátým nasazeným Chorvatem Goranem Ivaniševičem.

HANNOVER - Švédský tenista Stefan Edberg obrží při galapředstavení, které se uskuteční v rámci finálového turnaje ATP v Hannoveru, cenu za životní přínos světovému tenisu. Vedle bývalého hráče číslo jedna, který oznámil, že letošní sezóna je jeho poslední, budou oceněni i další slavní tenisté minulosti. Jedním z moderátorů slavnostního předávání cen, které proběhne vpředvečer finále turnaje v sobotu 23. listopadu, bude známý anglický herec Peter Ustinov.
Na tiskové konferenci tři dny před zahájením turnaje organizátoři oznámili, že turnaj, na němž se od 19. do 24. listopadu střetne osm nejlepších tenistů světa, bylo prodáno již přes 83.000 tisíc vstupenek. Na nedělní finále je k mání posledních 1500 lístků.

Gascoigne musí čekat do příštího týdne

LONDÝN - Trenér anglické fotbalové reprezentace Glenn Hoddle oznámí rozhodnutí o možné nominaci kontroverzního fotbalisty Paula Gascoigna pro kvalifikační utkání na mistrovství světa 1998 s Gruzií během příštího týdne. Hoddle se s "Gazzou" sešel, aby si popovídali o osobních problémech záložníka a další vzájemné spolupráci. "Hoddle chce pro mužstvo to nejlepší, stejně tak jako Gascoigne a jeho rodina," hlásá se v prohlášení Anglické fotbalové asociace (FA).
Devětadvacetiletý fotbalista musel předčasně opustit hřiště v utkání Ligy mistrů mezi celky Glasgow Rangers, Ajax Amsterdam a krátce poté se stal středem pozornosti na prvních stranách britských deníků kvůli šarvátce se svou ženou Sheryl, které údajně dal v opilosti facku. Na Britských ostrovech se v posledních dnech stále častěji spekuluje o jeho psychických problémech.

Navrátilová se v tenisovém důchodu nenudí

Martina Navratilova BONN - "V tenisovém důchodu se rozhodně nenudím. Jako špičková sportovkyně jsem musela dlouho spoustu věcí odkládat, a tak se teprve teď můžu konečně věnovat naplno všemu, na co mám chuť. Je báječně pohybovat se také ve světě, kde nedrží každý v ruce tenisovou raketu," prohlásila bývalá dlouholetá nejlepší světová tenistka Martina Navrátilová v rozhovoru pro německý týdeník Stern.
Navrátilová, která nedávno oslavila čtyřicáté narozeniny, si však stále ještě věří i jako tenistka. "Hraji turnaje tenisových legend s Billie Jean Kingovou a Virginií Wadeovou a po důkladné přípravě bych si ještě troufla nejen na padesátou, ale i na desátou hráčku světového žebříčku," řekla tenistka českého původu.
"Trénuji stále, ale už to není tak cílené, jako v dobách aktivní činnosti. Věnuji se lyžování, ale v poslední době především jízdě na snowboardu, pečuji o psy a koně, zajímám se o umění, literaturu a hudbu, s přítelkyní píšu kriminální romány."
Posteskla si, že pro veřejnost je pořád lesbická tenistka a když jde do restaurace s nějakou ženou, každí si prý hned myslí, že s ní má poměr. "Na to si člověk nezvykne ani po všech těch letech. A tak na svém ranči v Coloradu žiji sama, rozhodně jsem tam jediná dvounohá obyvatelka," uvedla s trochou trpkosti Navrátilová. Vzápětí to však sama zpochybnila: "Ale kdyby tomu bylo jinak, stejně bych vám o tom nevyprávěla. V mém soukromém životě se už čmuchalo dost..."
Přiznává, že se ke své homosexualitě nehlásila zpočátku doborovolně. "Když už to ale v roce 1981 jeden newyorský novinář vyzradil, nezbylo mi nic jiného, než se k tomu znát. Časem mě tak lidé akceptovali, ale v zásadě se nic nezměnilo - pořád se musím jako lesbička ospravedlňovat."
Navrátilová vyslovila obdiv Steffi Grafové, která podle ní hraje v současné době svůj nelepší tenis, ale na tiskových konferencích se jí stejně všichni ptají jen na daňovou aféru. Připouští, že sama měla veřejnost většinou proti sobě. "Změnilo se to, až když jsem začala prohrávat. Byla bych ráda, kdyby pro tento jev bylo nějaké romantičtější vysvětlení, ale je to prostě tak - lidé většinou fandí outsiderům."

Profil: Odchází legenda světového veslování - Thomas Lange

Prehledy
Souhrny nejdůležitějších zpráv sportovního servisu ČTK - stručný přehled všech významných sportovních událostí z domova i ze světa - na webové stránce jsou doplňovány čtyřikrát denně
Zpravy