CESKE NOVINY Klub dopisovatelu

Reklama

Internet Expo řeší otázku: Co s Internetem?

exkluzivne pro CN Největší světová výstava věnovaná Webu, e-mailu a Internetu vůbec skončila minulý týden v bostonském Hynesově centru. Stejně jako v minulých letech, i letos přineslo Internet Expo mnoho novinek a další zostření už nyní nad pomyšlení tuhé konkurence.

V pozadí zaplněných stánků, velkolepých prezentací a multimediálních seminářů jako by se ale skrývaly dva velké problémy, jejichž řešení (nebo neřešení) může leccos změnit. První spočívá v tom, že Internet se v poslední době značně změnil, a druhý - že velká změna ho zřejmě teprve čeká.

Posuzován z hlediska vývojářů a tvůrců softwaru je dnes Internet jiný, než byl loni. Jeho nemalá část utekla z nedostatku příležitostí k výdělku do vnitropodnikových intranetů, které se z Bostonu jevily jako zlatý důl. Další část se vrhla na elektronický obchod. K lítosti a zděšení internetovských guruů chce z bezbřehého demokratického fóra udělat stejně bezbřehou tržnici. Internet se změnil, protože špatně vydělával. Firmy se dnes živí vývojem kódovacích klíčů a prostředků bezpečné komunikace, spekulují nad tím, jak ze surfařů dostat poslední pětník. Ceny za přístup se snižují jen proto, aby obchodníci měli více obětí.

Jistě, podstata Webu i všeho kolem zůstává stejná: kdokoli může do Internetu cokoli sdělit, s kýmkoli se spojit a jakkoli se prezentovat. Cenzurní útoky byly většinou velkolepě a jásavě odraženy, ale není to cenzura, co Internet ohrožuje. Ke slovu totiž přichází druhý problém - prostředky pro tvorbu stránek musejí být stále výkonnější a bohatší, má-li být prezentace v záplavě síťových informací pořádně vidět. Stávají se ale tak komplikovanými, že pomalu přestávají být pro řadové uživatele srozumitelné a použitelné. V Bostonu se představily aplikace, které - surově řečeno - neměly žádný konkrétní smysl, kromě snad toho, že byly mezičlánkem k čemusi vyššímu, utajenému zatím někde v nedohlednu. Uváděly do vytržení skutečně jen znalce, protože pro běžné spotřebitele, s nimiž demokratismus Internetu stojí a padá, nejsou k ničemu.

Na výstaviště přicházely dva typy lidí. Kromě podivínů, kterých se zřejmě v Americe najde vždycky dost, to byli zvědavci, kteří o Internetu věděli málo nebo téměř nic, a pak odborníci odsouzení k trvalému životu mezi klienty a servery, WAN a LAN, plug and play, drag and drop. Ti první procházeli mezi stánky očarováni škálou možností a přesvědčováni, že vstup do bájné světové Rodiny na Síti je vzdálen jedno kliknutí myší. Reklamní igelitové tašky si plnili demonstračními cédéromy a netušili, že se řítí do světa nedostatečných pamětí, konfliktů zařízení, neproniknutelných konfigurací, nesrozumitelných helpů a vyčerpaných síťových prostředků. Postupně se z nich stanou lidé šťastní vědomím, že stáj svých aplikací dokáží alespoň udržet v chodu, aniž by jim ovšem jakkoli sloužila. A ti druzí? Nechce se věřit, že právě odrůda pološílených síťových narkomanů zaručí Internetu budoucnost.

"Nikoho, kdo ráno vstane z postele, ani nenapadne rebootovat lednici. A s počítačem to děláte obden," řekl mi jeden z organizátorů výstavy. Měl pravdu - programy jsou stále dokonalejší, ale i komplikovanější. Chce-li ale Internet uspět, musí sloužit automaticky a jaksi samozřejmě.

Cestu měly možná naznačit síťové počítače, ale zatím s nimi nikdo díru do světa neudělal. S nadějí se vzhlíží k chystané invazi počítačových technologií do klasické spotřební elektroniky, hlavně do telefonů a televizí, které jsou lidem bližší než počítače a s nimiž většinou docela umějí zacházet. Možná opravdu není daleko doba, kdy budeme vstávat se znepokojivou myšlenkou, že jsme nekoupili paměť do mrazáku. Vzniknou přístroje, které "umějí" telefon, televizi, rádio - a nakonec snad i ten Internet.

Jan Stejskal - New York
21. 10. 1996

Starší články:

Silicon Valley neztrácí dech
V Pentagonu a CIA se chystají na informační válku

---- © Copyright ČTK Praha 1996 ----

CTK


Zpravodajství ČTK:
domácí
zahraniční
ekonomické
sportovní


Kalendárium
Archiv
Grafika-Foto ČTK
Svět počítačů
Počasí
Společnost
Přehled tisku
Zajímavosti


Linky
Soukromá inzerce
Něco o nás
Napište nám


Informace na této stránce jsou pravidelně aktualizovány pracovníky
České tiskové kanceláře
v Praze.


Uvodni stranka


Napište nám i vy

svůj názor, příspěvek nebo jakoukoli informaci, o níž se domníváte, že může zajímat další čtenáře. Nezapomeňte však uvést své jméno, adresu, telefon a e-mail, abychom mohli vaši zprávu zpětně ověřit. Pro anonymní přispěvatele zde není místo. ČTK si ponechává právo s informacemi dále redakčně pracovat. Vítány jsou i tipy, pozvánky, upozornění.
Dejte nám vědět a my o Vás dáme vědět ostatním.

Naše adresa:
novinky@mail.ctk.cz