CESKE NOVINY Svet pocitacu

Reklama

Robotics chystá revoluční modemy

Exkluzivne pro CN Internet a komerční on-line služby přinesly možná pohádkové zisky již mnoha výrobcům softwaru a hardwaru, ale opravdický zlatý důl otevřely před výrobci modemů. Modem je zařízení, bez něhož se žádný surfař neobejde a nezáleží na tom, zda je klientem Compuservu, America Online či jiné služby, nebo dokonce používá počítačové spojení jen pro elektronickou poštu. Prostě chce-li kdokoli komunikovat, bez modemu to nejde.

Multimediální počítače mají dnes již modem zabudovaný uvnitř a běžný uživatel tudíž ani neví, jak to zařízení vlastně vypadá. Konfigurace modemu by - alespo teoreticky - měl být docela snadná, protože všechny modemy, které za něco stojí, jsou již dnes plug-and-play. Měly by se jinými slovy umět nastavit samy. Praxe ovšem, jako vždy, bývá dobrodružnější.

Modem musí být spolehlivý a hlavně pokud možno rychlý. Na tom, jak rychle dokáže data ze sítě přepravit do počítače, závisí spokojenost uživatelů a konec konců i stav jejich peněženky. Většina z nich má dnes modemy o rychlosti 14,4 nebo 28,8 kilobytů za sekundu, na trhu se již objevují nové modemy s rychlostí 33,6 kilobytů. Ta již by měla celkem pohodlně stačit ke "stahování" objemných zvukových nebo i jednodušších obrazových sekvencí.

Trh modemů má roční objem tři miliardy dolarů a každý rok se zhruba o třetinu zvětšuje. Králem na trhu je americká firma U.S. Robotics Corporation z města Skokie ve státě Illinois, které patří asi 45 procent trhu. A protože firma prakticky nevyrábí nic jiného, snaží se, aby nedala konkurenci šanci.

V těchto dnech například oznámila, že vyvinula novou generaci modemů o rychlosti 56 kilobytů. V praxi by to zjednodušeně znamenalo, že doba surfování se zkracuje o polovinu oproti nynějším "osmadvacítkám" či "třiatřicítkám". Modely nazvané pracovně "x2" by měly být na trhu v únoru příštího roku. Pozadu zřejmě nezůstanou ani ostatní - stejný záměr vzápětí oznámily firmy Rockwell International, Motorola a Lucent Technologies. Robotics však bude mít nepochybně alespoň půl roku náskok, jehož hodlá náležitě využít. Zástupci firmy navíc oznámili, že kterýkoli firemní modem zakoupený po letošním srpnu lze pomocí jednoduchého softwarového upgradu upravit na rychlost 56 kb. Ten bude k mání v lednu.

Nové modemy se rovněž již rozhodly podporovat hlavní síťové služby, zejména America Online, Compuserve, Prodigy a IBM Global Network. To je velmi důležité, protože seberychlejší modem je k ničemu, pokud "partnerský" modem na druhé straně drátu není schopen komunikovat stejně rychle.

A tady je malý háček. Existuje totiž organizace, která se jmenuje Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), a ta rozhoduje o modemových standardech. Nemá zřejmě důvody moc pospíchat, protože oznámila, že nový, šestapadesátibitový standard schválí až začátkem roku 1998. Tak dlouho samozřejmě Robotics čekat nehodlá. A může se tudíž stát, že modemy již budou v prodeji, ale jejich stoprocentní výkon se o rok pozdrží, protože partnerský modem třeba ještě nebude mít potřebný standard.

Na závěr pár tipů. Prestižní časopis PC World zveřejnil ve svém posledním čísle seznam deseti nejlepších modemů a je pozoruhodné, že jen jeden z nich je dražší než 200 dolarů. První kolonka uvádí pořadí, druhá typ, třetí cenu v dolarech a čtvrtá dobu v minutách, za kterou je modem schopen přenést jeden MB:

Pořadí Typ Cena ($) Rychlost
1 Motorola LifeStyle 28.8 175 2:32
2 Cardinal MVP288IS 189 2:48
3 U.S.Robotics Sportster Faxmodem 159 2:48
4 Zoom V.341 FaxModem Model 275 109 2:51
5 Hayes Total Internet Solution 163 2:54
6 Hayes Total Gaming Solution 259 2:47
7 E-Tech Bullet PC288MX 152 2:42
8 Microcom DeskPorte 28.8S 143 2:47
9 Boca Bocamodem V.34 28800bps 179 2:44
10 Boca V.34 Office Communicator 199 2:51

Jan Stejskal - New York
22. 10. 1996
linka
Starší články:

koule Novinka z kuchyně tvůrců Javy
World Wide Web - brána jazyků otevřena?


Jára Cimrman vynálezcem CD ROM

Jedním z vynálezů českého génia Járy Cimrmana je i CD ROM, jak už o tom svědčí první dvě písmena v názvu znamenající zkratku pro "Cimrmanův Disk". Ten jeho byl dřevěný a pokrývala ho vrstvička včelího vosku sloužící k záznamu informací. Už tehdy však prý Cimrman věděl, že použité materiály nejsou nejideálnější.
Tuto překvapivou informaci se ve středu dozvěděli pražští novináři na tiskové konferenci představitelů Divadla Járy Cimrmana a společnosti Microsoft, jejichž spoluprací vyšel první český multimediální CD ROM spojující "srandu s technologií". Má název Truhla Járy Cimrmana - První Cimrmanův Disk a svou prodejní premiéru si odbude 22.října na veletrhu Invex Computer. Stojí 199 korun a zisk z prodeje bude rovným dílem věnován nadacím Bariéry, Paraple a Respin.
Na tomto nosiči naleznou uživatelé nejen zábavnou encyklopedii, kdy tvorbu této populární pražské scény zmapují Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, ale i přehledné informace o technologiích poskytovaných Microsoftem a kompletní software pro Internet a Intranet.
"Pustili jsme se do toho s nedůvěrou, neboť se nám zdálo, že s tak novým technickým prostředkem nemůžeme mít nic společného. Zlákala nás však myšlenka péče o nadace a to, že naše divadlo zasahuje stále mladší publikum. Tedy snad i počítačové fandy, se kterými jsme původně ani nepočítali," řekl Svěrák.
Smoljak při této práci zjistil, že jejich tvorba je právě pro tento druh zábavy vhodná. "Nejde totiž jen o divadlo, ale i o hru s divákem," podotkl.
Ani jeden z tvůrců se nebojí, že jim počítač odvede publikum z divadla. Tento problém řešili i při vydání svých her na zvukových nosičích, ale obavy se nepotvrdily. Vadilo to ale při prodeji videokazet či v případě odvysílání té které hry televizí.

Zprávy dne

----- © Copyright ČTK Praha 1996 -----

CTK


Zpravodajství ČTK:
domácí
zahraniční
ekonomické
sportovní


Kalendárium
Archiv
Grafika-Foto ČTK
Počasí
Společnost
Přehled tisku
Zajímavosti


Linky
Soukromá inzerce
Klub dopisovatelů
Něco o nás
Napište nám


Informace na této stránce jsou pravidelně aktualizovány pracovníky
České tiskové kanceláře
v Praze.


Uvodni stranka


Naše adresa:
novinky@mail.ctk.cz