CESKE NOVINY

Centrum pro podporu obchodování na internetu

Kódování: [bez] [Win] [Mac] [OS/2] [Un*x] [DOS] [Kam] [pseudo]

Hradčanské náměstí se stalo dějištěm slavnostní vojenské přísahy

Václav Havel PRAHA - Slavnostní přísahy na Hradčanském náměstí v Praze se dnes zúčastnilo téměř 900 vojáků. Před tribunou u brány na třetí nádvoří Pražského hradu nastoupilo k přehlídce 720 příslušníků čestné stráže, spojovacího, výsadkového a mechanizovaného vojska a základny vojenského dopravního letectva z Kbel, spolu se 150 vojáky hradní stráže.
Úvod slavnostního nástupu doprovázely fanfáry a vystoupení prezidenta Václava Havla, který shromážděné pozdravil. Poslání mladých mužů, kteří se dnes zavázali k obraně vlasti, připomněl ve svém projevu i ministr obrany Miloslav Výborný. Nástup jednotek završily zvuky dělostřelby.
Již dlouho před zahájením přísahy se u zábran tísnily tisíce lidí ve snaze pozdravit, nebo alespoň spatřit své blízké v nastoupených řadách. Na protilehlé straně náměstí u parku se tyčily hlavně raketometu, samohybné houfnice a další vojenské techniky. Neobvyklá podívaná zaujala i některé zahraniční turistické výpravy.
Přísaha vojsk české armády se koná tradičně u příležitosti nadcházejícího státního svátku 28.října, který připomíná vznik samostatného Československa před 78 lety.


Na kábulské letiště dopadly čtyři bomby

Kábul KÁBUL - Neidentifikované vojenské letadlo v sobotu bombardovalo mezinárodní a vojenské letiště v Kábulu vzdálené asi jeden kilometr od obytného předměstí města. Agenturu AFP o tom informovali svědkové.
Na letiště byly brzo ráno (ve 4:30 SELČ) shozeny čtyři bomby, z nichž dvě dopadly na jeho okraj, aniž vybuchly. Není zatím známo, zda exploze dalších dvou bomb způsobily nějaké škody.
Fundamentalistické hnutí Taliban, které nyní kontroluje asi dvě třetiny Afghánistánu včetně hlavního města, však útok na letiště nepotvrdilo.
V pátek otevřel Taliban na severu země novou bojovou frontu proti jednotkám uzbeckého generála Rašída Dóstuma, spojence dosavadního prezidenta Burhánuddína Rabbáního. Dóstum má v severoafghánském městě Mazáre Šarífu hlavní stan a významnou leteckou základnu.


OSN evakuuje z Bukavu své pracovníky; potravinový most ohrožen

Zair mapka NAIROBI - OSN v sobotu nařídila všem svým humanitárním pracovníkům, aby odešli z východozairského města Bukavu, protože jim nemůže zajistit bezpečnost. Sdělila to mluvčí Organizace OSN Světový program pro výživu (WFP) Brenda Bartonová.
Máme v sobotu podle pokynů z New Yorku provést částečnou nebo úplnou evakuaci našich pracovníků z Bukavu na ugandské letiště v Entebbe. K tomu máme dva letouny Buffalo, z nichž jeden již přiletěl z Nairobi do Entebbe. Odtud poletí do Bukavu a naloží tam naše lidi. Každé z letadel pojme 42 cestujících, sdělila mluvčí. Minulý týden ukradli zairští vojáci tři automobily WFP a bezpečnost ve městě se zhoršuje. V Bukavu je nyní 98 mezinárodních pracovníků.
Evakuací personálu je odloženo zřízení leteckého mostu, kterým měly od soboty proudit potraviny pro statisíce rwandských a burundských uprchlíků ve východním Zairu.
Letadla měla létat z Ugandy do Bukavu pětkrát denně. WFP tak chtěl zabránit hladomoru, který hrozí tisícům uprchlíků.
Podle dnešních informací dobyli povstalci z tutsijské národnostní skupiny Banyamulenge východozairské město Uvira a na jižní předměstí Bukavu ležící necelou stovku kilometrů severně od města Uvira dnes dopadly nejméně čtyři dělostřelecké granáty.
Svědčí to o tom, že Banyamulengové postupují dále na sever. Podle humanitárních organizací kvůli bojům mezi zairskou armádou a povstalci z tutsijské národnostní skupiny Banyamulenge uprchlo z oblasti měst Uvira a Bukavu kolem 300.000 rwandských a burundských běženců hutské národnosti i Zaiřanů.
Podle údajů z předchozích dnů jsou zásoby potravin pro utečence téměř vyčerpány. V důsledku uzavření silnic v oblastech Severní a Jižní Kivu je ohroženo zásobování i zairského obyvatelstva.
Zairská vláda vyhlásila v pátek večer výjimečný stav na východě země v souvislosti s údajnou agresí rwandské a burundské armády na straně protivládních povstalců.

Zprávy dne

----- © Copyright ČTK Praha 1996 -----
fotografie na našich stránkách pocházejí ze servisu ČTK, AP a EPA
Přečtěte si další příspěvky našeho dopisovatele z New Yorku Jana Stejskala
Internet Expo řeší otázku: Co s Internetem?
v Klubu dopisovatelů a
Robotics chystá revoluční modemy
ve Světě počítačů


Poslední aktualizace této stránky:
SOBOTA 13:10
Z důvodu státního svátku další aktualizace a souhrny proběhnou až v pondělí. Odkazy na čerstvější informace (aktualizace čtyřikrát denně) naleznete v následujících rubrikách:


Zpravodajství ČTK:
domácí
zahraniční
ekonomické
sportovní


Kalendárium
Archiv
Grafika-Foto ČTK
Svět počítačů
Počasí
Společnost
Přehled tisku
Zajímavosti


Linky
Soukromá inzerce
Klub dopisovatelů
Něco o nás
Napište nám


Czech Happenings


Blue Ribbon


Naše adresa:
novinky@mail.ctk.cz


Seznam - TOP
Tato stránka se umístila v hodnocení nejlepších WWW stránek českého Internetu.